ייעוץ ללא תשלום
077-7010717 ✆
054-6575777 ✆
ייעוץ ללא תשלום
077-7010717 ✆
054-6575777 ✆

תלות שיתופית

תלות שיתופית

אנשים תלויים-קודדים שקועים כל כך בחייו של מישהו אחר, שלפעמים הם לא מבינים כיצד, למעשה, הם פשוט לוקחים אחריות על חייו מאחרים. יתר על כן, אנשים אלה מטילים את עזרתם גם כאשר עזרה זו חסרת תועלת לחלוטין. אנשים כאלה מבזבזים כמות עצומה של אנרגיה לשווא. תלות אנושית היא לא רק הבעיה שלו. זה חל גם על האנשים שגרים בסמוך אליו. בן זוג או בן זוג, הורים, ילדים. ברוב המקרים, בני משפחה שחווים התמכרות של קרוב משפחתם מפתחים הפרעה הנקראת תלות קודמת.

יהיה טוב לכל אחד מאיתנו להבין שאיש אינו מחויב לשנות את התנהגותו כדי שנרגיש טוב ורגועים.

תלות קודמת היא סוג של התמכרות. תלות קודמת היא מחלה המתפתחת בבני משפחה של אדם מכור. תלות קודנית היא מצב אימפולסיבי – הרצון לנהל, להשפיע ולשלוט בהתנהגותו של אדם אחר.

בפסיכולוגיה, מושגי ההתמכרות ותלות קוד מזוהים כמחלה. היא מוגדרת כהתמכרות פתולוגית למושא התשוקה.

האדם המכור מפתח קשר מיוחד לאלכוהול או להימורים, ובמקרה של תלות קוד באדם, מושא מצבו האובססיבי הוא המכור. קיום של מישהו או משהו בחייו של אדם תלוי ותלוי בקוד שהם ימצאו מושכים גורם להם להרגיש טוב יותר. עם זאת, זה בכלל לא כל כך גדול, מכיוון שמצב זה מוביל להוצאה עצומה של אנרגיה רוחנית וגופנית. שתי מחלות אלו דומות מאוד זו לזו ועוברות יד ביד לאורך החיים.

מספר תסמינים מאחדים אותם:

הכחשה של הבעיה הקיימת: מכיוון שאלכוהוליסט אינו מודה בתלותו באלכוהול, כך אדם תלוי קוד, מכחיש שיש לו בעיה: “אני לא שותה אלכוהול”, הוא אומר;
סבל נפשי;
הערכה עצמית נמוכה;
בושה;
תוֹקפָּנוּת;
עלייה בסובלנות – דוגמא לכך היא עלייה בסובלנות של מינון אלכוהול או סמים באדם תלוי, ועלייה בסיבולת לכאב נפשי באדם תלוי-קוד;
אובדן שליטה – מכור מאבד שליטה על כמות האלכוהול הנצרכת, ותלמיד קוד אינו יכול לשלוט ברגשותיו ומאבד שליטה על חייו בכללותם.

ככלל, מדובר באנשים עם רצון להתעמק עמוק בבעיות של אדם אחר, שקועים לחלוטין בתהליך זה – הם נחשבים לאנשים תלויים.

לאדם תלוי-קוד, יש שליטה מפותחת מדי בגלל פחד. אדם כזה מנסה לשלוט בכל מה שמסביב, אבל לא בעצמו, מה שפוגע בו, כי שליטה כזו אינה אפשרית. בתורו, הרצון לשלוט מחמיר את המצב, מכריח את המכור “להיסגר”, ומונע מהתלות הקודמת את חופש הבחירה והמנוחה. הרצון לשלוט באירועים בלתי נשלטים מוביל לא פעם אנשים לדיכאון ולהרס הדדי. התמכרות היא מחלה של תודעה, ולכן יש בעיות ביחסים. לעתים קרובות האדם עצמו אינו מכיר בתלותו באחר, אך יחד עם זאת הוא אינו אוטונומי ועצמאי. עם זאת, עבור רוב האנשים, המונח “תלות קודנית” הוא דבר לא מוכר ולא תמיד ברור.

הסיבה לתלות קודנית היא תחושת הפחד, ואותה הרגשה היא הבסיס לכל תלות, ופחד ושליטה הם שני צדדים של אותו מטבע. פחד מבדידות, פחד ממציאות, פחד מאובדן, פחד מהחיים, מלווה לרוב בחרדה, אשמה ובושה, רחמים עצמיים, כעסים, טינה וכו ‘.

אנשים תלויים-קודדים אינם מרוצים ושואפים לספק את רצונותיהם, ומשתמשים במחציתם השנייה ככלי עזר. אך, מסיבות מסוימות, במצב כזה, שביעות רצון אינה באה בחשבון.

בכל מקרה בודד ניתן לראות את האינטראקציה בין שני אנשים חולים: אדם אחד אינו מספיק פונקציונלי (מכור לסמים, אלכוהוליסט, מכור להימורים וכו ‘), והשני הוא סוג של תוספת מבחינת מתן המחלה – התמכרות לאדמה פורייה. מתקבל הרושם שאנשים כאלה אינם יכולים להתקיים בנפרד.

הצעד הראשון להחלמה הוא להיכנע, להודות בתבוסה, להודות בהתמכרות שלך, להפסיק להאשים את החצי השני שלך ולהפסיק לראות מחוץ לגורם לכל הבעיות שלך. אתה צריך לראות, להבין ולנסות לשנות את הרגל ההתנהגות שלך תלוי קוד.

כשאדם מתלונן על החצי השני, סובל בקשר, מחפש את משמעות החיים אצל האחר, חולם שחייו שלו ישתפרו לאחר שהחצי השני ישתנה, אז כמובן, אנחנו מדברים על תלות קודמת.

סיבות לתלות קוד

גורמים בפיתוח התנהגות תלויה בקוד הם בעלי אופי חברתי-פסיכולוגי. התנאי העיקרי להיווצרותו הוא נוכחות של קרוב משפחה, חבר, מאהב עם התמכרות פתולוגית – התמכרות לסמים, אלכוהוליזם, התמכרות להימורים, וורקוהוליזם, היפוכונדריה, התמכרות למין או למזון. גורמי סיכון מוגברים הם:

מערכת יחסים קרובה עם מכור. ההפרעה מתפתחת אצל נשים ואמהות. אבות, אחיות, אחים, אוהבים, ילדים פחות רגישים לתלות קודנית.
חווית התמכרות. ההפרעה מתפתחת אצל אנשים שסבלו מהתמכרות כימית. כמו כן נמצאים בסיכון מי שנמצא במצב גבול בין הנורמה לתלות פתולוגית.
תנאי חינוך שליליים. תלות הדדית מתרחשת לעיתים קרובות אצל אנשים שגדלים במשפחות דכאניות רגשית. הוריהם וקרוביהם הקרובים נחשפו לפחד, כעס, התמכרות, הפרעה נפשית, הפגינו אלימות או השתמשו בה כאמצעי חינוכי ביחס לילד.
סימני תלות קוד

תהא התלות במערכות יחסים תלויות קוד אשר יהיו, לכולן בסיס משותף: המשתתף התלוי בקוד ניחן בהערכה עצמית נמוכה, והמכור מתנהג כמו ילד גחמני, אינפנטילי.

מה עוד אופייני לאדם תלוי-קוד:

שנאה עצמית, דחייה עצמית;
אַשׁמָה;
הרצון להרוויח אהבה למערכת טיפול ומשמורת של המכור;
כעס ותוקפנות (לעתים קרובות מדוכאים);
תלות בדעותיהם של אחרים;
חוסר יכולת לקבל מחמאות;
הצורך להיות נחוץ, משמעותי, מבוקש;
חוסר דעה;
דיכוי מוחלט של האדם כאדם (כל הכוחות מושקעים בחיים של מכור).

לשני המשתתפים במערכת יחסים תלויה בקוד יש נטיות דיכאוניות; במשפחות בעלות תלות קודנית חיי המין באים בתוהו. שני המשתתפים מוסתרים, קמצנים מרגשות, אינם יודעים לדבר ברוגע זה עם זה.

לא נהוג לדבר על תלות קוד, אם כי לעיתים קרובות יותר המשתתפים עצמם לא מבחינים בהם. אי אפשר לומר את אותו הדבר לגבי התמכרות. קשה שלא להבחין בכך, אך שוב לא נהוג “לשטוף פשתן מלוכלך ברבים”. ובמקרים מתקדמים במיוחד, מטופלים מכחישים נוכחות של בעיה.

מצב התלות בקידוד מאופיין ב:

1. אשליה, הכחשה, הונאה עצמית. עולמו של אדם מתכווץ והוא מתמקד במשהו אחר.
2. פעולות כפייתיות, דימוי עצמי נמוך. רצון מתמיד לשלוט בחצי השני.
3. הפרעות בריאות הקשורות ללחץ. לא לקבל את ההתמכרות שלך כגורם לבעיות.

אדם מכור תמיד יכול להיעזר כאשר הוא עצמו מבקש עזרה. הרצון לבקש עזרה מגיע כאשר יש צורך לשנות משהו בעצמו, ולא באחר. השאלה העיקרית היא – מה האדם רוצה לעצמו?

השלכות של תלות קודנית

חשוב לזכור אמת פשוטה: תלות קודמת באלכוהוליזם לא תפחית את התשוקה לבקבוק. זה רק תורם להתקדמות המחלה. בן משפחה שותה שרואה התנהגות כזו של יקיריהם רק מקטין עוד יותר את ההערכה העצמית. חוסר היכולת לקבל החלטות לבד עקב שליטת יתר של האדם התלוי בקוד רק יביא לשתייה רבה יותר. יותר נוח לחיות כך!

חָשׁוּב! אם אינך נלחם בתלות קודנית, אז משפחה כזו תפסיק להתקיים במוקדם או במאוחר.

מצב התלות בקוד לא רק מחמיר את הבעיה בשכרות, אלא גם מביא את התלוי בקודי למיצוי עצבני. הוא נמצא במתח עצבני כל הזמן. צרחות מתמדות, מריבות, שערוריות מובילות לתשישות!

ההערכה העצמית צונחת במהירות. האכזבה נכנסת. הרי ההתקדמות לא מגיעה. נשים בעלות תלות קודדת חוות תסמונת אשת רע, אמהות חסרות ערך.

מצב לחץ ארוך טווח מוביל להתפתחות מחלות פסיכוסומטיות:

מִיגרֶנָה;
שינה ענייה;
עוויתות שרירים וכלי דם;
תפקוד לקוי של איברים פנימיים;
לַחַץ יֶתֶר;
בעיות במערכת הלב וכלי הדם.

יַחַס

היפטרות מתלות קודנית היא הכרחית לטיפול מוצלח בהתמכרות של אדם אהוב, כי מי, לא משנה כמה קרובי משפחה, צריך לנקוט בצעדים הראשונים להצלת חייו של אדם?

אתה יכול לצאת ממעגל הקסמים רק על ידי שינוי ברצינות בהתנהגותך ובדעותיך בבעיה. מה צריך לשנות?

התחל לאהוב את עצמך ונסה לבנות הערכה עצמית. שים את עצמך במקום הראשון, הקדיש זמן לבריאות נפשית ופיזית, מצא תחביבים, היה יצירתי וכו ‘.
צא מהקופסה ותראה את המצב האמיתי: אהובך הורס את חייו, את חייך ואת חיי ילדיך במשך זמן רב. על מנת לשנות את מצב העניינים, עליכם לשנות את אסטרטגיית ההתנהגות.
תפסיק לשלוט על הכל. עליכם להבין שאם תדאגו לעצמכם ולרצונותיכם, העולם לא יתמוטט, אך המכור ירגיש אי נוחות – הם כבר לא נותנים לו כסף, לא שוטפים בגדים, לא שמים לב להנגאובר, לא מכינים אוכל להזמנה וכו ‘. קל יותר לשכנע אדם שנקלע לטיפול בנסיבות מוגבלות.
יש צורך להבין בבירור כי היתרון היחיד עבור המכור הוא הטיפול ויש צורך לדחוף אותו לעברו ללא רגשות וכבלים. הפסיקו להתפשר ולהאמין בהבטחות – הבהירו כי אתם רציניים ולמכר אין ברירה.
אין צורך לרחם על האדם כי הוא יכול לדאוג לעצמו, מדוע לפתור את הקשיים שיצר לעצמו? קח את עמדת הצופה, דבר רק על דברים בונים.

על מנת להפוך את הגאות של האירועים המתפתחים במשפחה במשך שנים, אתה צריך הרבה כוח וסבלנות, אבל אם אתה באמת רוצה את הטוב ביותר עבור יקיריכם, עליכם לעשות זאת. על מנת לדעת היכן להתחיל, כיצד לבנות אסטרטגיה של התנהגות עם מכור, תוכלו להיעזר בפסיכולוג או פסיכיאטר-נרקולוג. טיפול עצמי בתלות קודנית בבית אינו משימה קלה עבור אדם שכבר מותש.

תלות בינה היא מחלה של כל המשפחה, למעשה, לכל מכור לאלכוהוליסט או לסמים יש תלות קודנית “משלו” או כמה, ולכן מרפאות לטיפול בסמים מודעות היטב למאפייניה ולנוהלי ההתמודדות שלה.

Преимущества лечения в реабилитационном центре MaaVar в Израиле

Индивидуальный подход

Опытный коллектив

Эффективное лечение

Наблюдение и уход 24/7

Экскурсии по Израилю

Уютный
коттедж

Домашняя обстановка