ייעוץ ללא תשלום
077-7010717 ✆
054-6575777 ✆
ייעוץ ללא תשלום
077-7010717 ✆
054-6575777 ✆

דמיון ושוני בין התמכרות סמים לבין התמכרות לאלכוהול

סמים ואלכוהול הן שתי ההתמכרויות הנפוצות ביותר כיום בישראל. מצד אחד יש ביניהן הבדלים לא מבוטלים, ומצד שני יש גם מכנה משותף משמעותי. כדאי להיות מודעים לדמיון וגם לשוני, גם על-מנת להבין איך להפחית את הסכנה להתמכר לשני סוגי החומרים וגם כדי לדעת איך נגמלים מהם במידה שכבר קיימת התמכרות.

חוקיות החומר ורמת הסיכון להתמכרות

סמים, גם אלה המוגדרים ‘קלים’ וגם אלה המכונים ‘קשים’, הם חומרים לא חוקיים (אם כי ישנן לא מעט יוזמות הקוראות ללגליזציה של קנאביס ותוצריו). אלכוהול לעומת זאת הוא חומר לגיטימי שאפילו נחשב לחלק בלתי נפרד מבילויים חברתיים, אירועים, שמחות משפחתיות ועוד. בהתאם קל יותר להשיג אלכוהול (גם אם סמים קלים נפוצים למדי), ולכן הסיכון להתמכר אליו גדול יותר.

בנוסף גם לעצם היותו של האלכוהול חוקי יש תרומה לסיכוי להתמכר אליו, משום שבתחילת הדרך השתייה של המשקאות המשכרים נתפשת כלגיטימית ואף מקובלת, ולא כצעד שמצביע על בעיה שחשוב לפתור אותה. עוד כדאי לקחת בחשבון שגם אחרי טיפול מוצלח בעזרת מרכזי גמילה מאלכוהול, הזמינות הגבוהה מאוד של אלכוהול בכל מקום מייצרת אתגר לא פשוט לאדם שהיה מכור, ולכן חשוב להשגיח היטב שהוא לא יתמכר מחדש.

הסיבות לשני סוגי ההתמכרויות

הדמיון המשמעותי ביותר בין התמכרות לאלכוהול לבין התמכרות לסמים הוא הגורם להן. בשני המקרים ישנו קושי רגשי ממשי שהאדם לא מצליח להתמודד איתו בלי חומרים שישפיעו על התודעה באופן עוצמתי. זהו המקור לשימוש לא מבוקר באלכוהול, קנאביס, הרואין, קוקאין, סמי פיצוציות וגם סמי הזיה. בהתאם כל תהליך גמילה מקצועי – גמילה מאלכוהול, מסמים, מתרופות שונות דוגמת משככי כאבים וגם גמילה מהימורים – חייב לכלול בתוכו התייחסות מעמיקה ומקיפה לפן הרגשי. כשהאדם יוצא ממכון הגמילה כשהוא מצויד בכלים יעילים להתמודדות עם מצוקות רגשיות, הסיכון להתמכרות מחודשת פוחת במידה ניכרת.

מהירות ההתדרדרות

כשמאפיינים את השוני בין התמכרויות שונות, חשוב לבחון את המהירות שבה הגוף מפתח סבילות לחומר ולכן דורש מינונים הולכים וגדלים – פרמטר שמשפיע על קצב ההתמכרות. הרואין נחשב לחומר ממכר במיוחד, כשכבר אחרי פעם אחת הגוף עלול לפתח סבילות ולהזדקק למנה גדולה יותר כדי להגיע לאותה השפעה. בנוסף ישנם מקרים רבים שבהם הסבילות הופכת למשמעותית עוד ועוד, ולכן יש סיכון ממשי למנת יתר למוות – ועל כן יש מצבים שמחייבים גמילה מסמים בכפייה. גם בקוקאין מנגנון הסבילות נכנס מהר מאוד לפעולה. לעומת זאת באלכוהול וגם בקנאביס הסבילות מתפתחת בקצב איטי יותר, אם כי עדיין חשוב כמובן להיות מודעים לסיכון זה.

התנהגויות בעייתיות

מחקרים רבים מצאו קשר בין צריכת אלכוהול מופרזת לבין אלימות. התמכרות לסמים עלולה גם היא בחלק מהמקרים להוביל להתנהגויות בעייתיות: המחיר הגבוה של הרואין עלול לגרום לאדם לבצע מעשי פשע כדי לממן את ההתמכרות, קוקאין מוביל להתקפי מאניה שמשבשים את שיקול הדעת וגם לכך עלול להיות מחיר גבוה, ואילו התמכרות לקנאביס פוגעת ביכולות הקוגניטיביות – ועל כן חשוב לטפל בכל ההתמכרויות האלה. הכתובת הנכונה היא מכוני גמילה פרטיים, שבהם מתבצע תהליך יעיל בהתאמה אישית לכל אדם.

נזק פיזי מצטבר

עוד דמיון בין שני סוגי ההתמכרויות הוא שבכל מקרה עלול להיגרם לאדם נזק פיזי קשה. אלכוהול פוגע בכבד וגם במוח ובמערכת העיכול. קוקאין עלול לפגוע באופן בלתי הפיך במחיצת האף, לייצר התקפי אסתמה וזיהומים בדרכי הנשימה ובנוסף הוא מזיק ללב (לרבות סיכון מוגבר לדום לב). הרואין גורם במקרים רבים למחלות ריאה, ושימוש במזרקים לא סטריליים עלול לגרום לזיהומים קשים. מאחר שישנם גם תסמיני גמילה קשים בכל המצבים הנ”ל, חשוב להגיע אל אשפוזית גמילה שמספקת השגחה מסביב לשעון בשלב הקריטי של ניקוי הגוף.