ייעוץ ללא תשלום
077-7010717 ✆
054-6575777 ✆
ייעוץ ללא תשלום
077-7010717 ✆
054-6575777 ✆

סימני התמכרות לסמים קלים

המין האנושי נוהג לחלק את הסמים ל”קלים” ו”קשים”. למרות שגם ב-2021, לפחות מבחינת החוק, אין כזה דבר “סמים קלים”, הם הפכו לנפוצים מאוד, וכתוצאה מכך ניתן לראות גם יותר מכורים לקנאביס, הסם המקובל ביותר בקטגוריה זו. בהתאם כדאי להכיר את סימני ההתמכרות ובמקרה הצורך להיעזר בגורמים מקצועיים כדי להיגמל מהסם.

גידול מתמשך בצריכת הסם

בדיוק כמו אלכוהוליזם, אחד הסימנים המובהקים ביותר להתמכרות הוא הגדלת המינונים. לא תמיד אפשר לזהות מיד את העלייה בהיקף צריכת הקנביס, אבל אם פרק הזמן שבין קנייה לקנייה הולך ומתקצר, זהו בהחלט סימן להתמכרות שכדאי לטפל בה.

הגדלת המינונים יכולה לבוא לידי ביטוי גם בתדירות שימוש גבוהה יותר בקנאביס וגם בכמות גדולה יותר בכל פעם שמשתמשים בסם, ולכן חשוב לבחון את שני הנתונים הנ”ל.

חוסר שקט כשאין קנאביס זמין

עוד סימן שחייב להדליק נורה אדומה הוא חוסר שקט כשאין קנאביס זמין. תחושות כמו לחץ או עצבנות רק בגלל מחסור זמני בסם קל מעידות על התמכרות, וכך גם עיסוק אינטנסיבי בהשגת אותם סמים קלים, כולל על חשבון מטלות אחרות.

במצב כזה בהחלט ייתכן שרק מוסד גמילה מקצועי יצליח לגמול את האדם מההתמכרות ולאפשר לו חיים של בחירה אמיתית וחופש מלא, ללא שעבוד לקנאביס.

הסימפטומים הפיזיים של צריכת כמויות גדולות של קנאביס

אמנם הסימפטומים הפיזיים של שימוש יתר בקנאביס פחות חמורים מתופעות הלוואי שגורמים סמים קשים כמו קוקאין והרואין, אבל ממש לא כדאי לזלזל בהם.

התסמינים הנפוצים ביותר הם ליחה, יובש בגרון, עיניים אדומות, עלייה בקצב הלב, הצטננויות ממושכות וגם קמטים בעור ושינויים בגוון שלו. בנוסף ישנם סימפטומים קוגניטיביים ובראשם אובדן הזיכרון לטווח קצר, ותסמינים התנהגותיים – למשל רמת חשדנות גבוהה.

במקרים חמורים עלולות להופיע הפרעות בשינה ואפילו פרנויות. כמו כן ייתכנו התקפי חרדה ואפילו בתכיפות גבוהה יחסית. כל התופעות הנ”ל משבשות את שגרת היומיום ואם האדם לא מצליח להפסיק לצרוך קנאביס, או לפחות להקטין את הכמויות במידה משמעותית, הפתרון הנכון הוא מכון גמילה (בדיוק כפי שאדם שממלא ווינר בסכום קבוע ויחסית נמוך אחת לשבוע לא זקוק לעזרה מקצועית, אבל אובדן שליטה על סכומי הכסף שמופנים להגרלות ומשחקי מזל, חוקיים ולא חוקיים, כבר מחייב הגעה אל מכון גמילה מהימורים).

התסמינים של גמילה מהסמים הקלים

חשוב להדגיש כי גם במהלך גמילה מסמים קלים ייתכנו תסמינים שונים שעלולים לחבל בסיכויי ההצלחה. התופעות הרווחות ביותר כשמנסים להפסיק להשתמש בקנאביס הן דיכאון, חרדות שונות והפרעות שינה. בהתאם הדרך האפקטיבית ביותר היא לעבור תהליך מקצועי, במכון גמילה שמתמחה בעזרה למכורים לקנאביס. בפרט נדרשת התאמה מדויקת של התהליך למאפיינים הספציפיים של כל אדם.

בהקשר זה כדאי לדעת שעל-פי אומדנים עדכניים, 1 מכל 10 בני אדם שמתחילים להשתמש בקנאביס יתמכר לחומר. ככל שתדירות השימוש עולה, כך גדל הסיכון לאובדן שליטה ולהתמכרות.

כיצד מתבצעת הגמילה?

זיהוי סימני התמכרות לסמים קלים הוא כמובן רק השלב הראשון בתהליך הדרוש. כשמבינים שהקנאביס מהווה בעיה, ושהוא לא משפר את איכות החיים אלא להפך, פוגע בה, נדרשת גם פעולה אקטיבית מצד האדם המכור, ובפרט מומלצת הגעה למכון גמילה מקצועי. תהליך מותאם אישית לאדם יכלול את ניקוי הגוף באספקט הפיזי, ועוד יותר חשוב, התייחסות מעמיקה לגורמים הרגשיים שיצרו את ההתמכרות – על-מנת לנתק סופית את התלות בקנאביס או בכל “סם קל” אחר.