ייעוץ ללא תשלום
077-7010717 ✆
054-6575777 ✆
ייעוץ ללא תשלום
077-7010717 ✆
054-6575777 ✆

שינויים בצריכת חומרים מזיקים בתקופת הקורונה בישראל

הקורונה גרמה לטלטלה משמעותית בחיים של רוב הישראלים. הצורך להתמודד עם מצב לא מוכר ומאיים במיוחד של מגפה גלובלית גרם לשינויים בתחומים רבים וגם בכל הנוגע לצריכת אלכוהול וסמים ניתן לזהות את השפעות התקופה הלא פשוטה. בעמוד זה תמצאו נתונים מתוך מחקר שבחן צריכת אלכוהול וקנאביס בימי הקורונה וגם מידע לגבי הקשר בין מצבי סיכון ואי ודאות לבין הסכנה להתמכרות.

כמה אלכוהול שתינו ב-2020?

מיד עם תחילת 2020 כבר היו סימנים לכך שזו תהיה שנה חריגה. באמצע ינואר הוטל עוצר מלא על אזור נרחב בסין ועל 18 מיליון בני אדם. בפברואר כבר עקבנו כולנו אחרי הדיווחים מספינת הנופש של קרניבל קרוז ואחרי מצבם של הישראלים שהיו על הסיפון שלה ונדבקו באותו נגיף מסתורי. במרץ הוכרז סגר מחמיר גם בארץ – ובנוסף למגבלה המשמעותית על שגרת החיים חווינו גם פחד של ממש עקב רמת אי הוודאות הגבוהה משום שעדיין לא היה לנו מספיק מידע אודות הווירוס שעבר לבני אדם אחרי שאכלו עטלף (ואולי בכלל פנגולין, או בעל חיים אחר).

חוקרים מאוניברסיטת אריאל ניסו לבחון כיצד השפיעו כל אלה על צריכת האלכוהול בישראל. הסקר התייחס לתקופת הסגר הראשון (אפריל ומאי) וגם לסגר השני (אוקטובר ונובמבר). הממצאים: עלייה של ממש בהשוואה לימים רגילים – 40% דיווחו על צריכה של משקאות אלכוהוליים, 47% על צריכת בירה ולא פחות מ-60% על צריכת יין. בהקשר זה חשוב להדגיש כי יש לא מעט מקרים שבהם אנשים מגיעים אל מרכז גמילה פרטי מאלכוהול אחרי שבשלב הראשון הצריכה של חומר זה הייתה לכאורה מבוקרת.

איך הושפע השימוש בקנאביס מהסגרים והקורונה?

על-פי אותו מחקר, החרדות, הדיכאון וגם השיעמום – שהיוו את הסיבות העיקריות לעלייה בצריכת האלכוהול – לא השפיעו באותה מידה על צריכת הקנאביס. לפי הסקר, שכלל 750 נשאלים מעל לגיל 18, אחוז צריכת הקנאביס עמד על כ-18% בלבד.

החוקרים מסייגים את הממצא הזה: ייתכן כי העובדה שקנאביס, בניגוד לאלכוהול, אינו חוקי, גרמה לנשאלים לא לדוח על צריכתו (גם אם הסקר עצמו היה כמובן אנונימי). בכל מקרה מחקרים אחרים מצאו זינוק ממשי בשיעור החרדות והדיכאון, מצבים שקשורים באופן ישיר להתמכרויות מסוגים שונים לרבות התמכרות להימורים, התמכרות לתרופות ועוד.

המאפיינים של צריכת החומרים המזיקים אחרי עידן הקורונה

נכון לסוף 2021, אפשר לומר שהמין האנושי מצליח להתמודד עם הנגיף ואפילו לקיים שגרה כמעט מלאה. החיסונים שפיתחו חברות שונות התגלו כיעילים מאוד, וישנם גם דיווחים על תרופות שימנעו ממי שנדבק בווירוס בעל יכולת ההתפשטות הגבוהה לפתח מחלה קשה. גם מבחינת שינוי השגרה כדי לצמצם ככל האפשר את שרשראות ההדבקה ניתן לומר שהאנושות עמדה במבחן הלא פשוט – אבל יש אנשים רבים שגם כיום משלמים מחיר רגשי גבוה.

הטלטלה העצומה שחווינו וההכרה בכך שגם וירוס תת מיקרוסקופי עלול לשבש את החיים שלנו ואף להרוג בני אדם רבים גורמות לכך שהסכנה להתמכרות עולה. המצב הזה מאפיין את כל קבוצות הגיל – מהצעירים ובפרט אלה שנשרו ממערכת החינוך בזמן הקורונה, דרך המבוגרים ובפרט מי שמקור הפרנסה שלהם נפגע בצורה כזו או אחרת וגם כל מי שחוו בדידות קשה במהלך תקופת המגפה.

כל התמכרות שכזו מחייבת טיפול מקצועי וכדאי מאוד לעבור את התהליך עם גורמים מיומנים ומנוסים, ובפרט כשמדובר על גמילה מסמים קשים או אלכוהול שיש בהן גם מרכיב פיזי משמעותי.