ייעוץ ללא תשלום
077-7010717 ✆
054-6575777 ✆
ייעוץ ללא תשלום
077-7010717 ✆
054-6575777 ✆

איך התמכרות לאלכוהול משפיעה על הבריאות שלכם?

אלכוהול הוא חומר מתעתע. מצד אחד הוא חוקי, ולא רק חוקי אלא חלק בלתי נפרד מבילויים רבים – למשל כוס יין אחרי ארוחה טובה, דרינק עם חברים וגם אדם שיושב לבד עם בקבוק בירה הוא לא מראה נדיר או חריג. מצד שני אלכוהול, במינונים גבוהים מדי, עלול לגרום גם לנזקים ואפילו חמורים, והתמכרות לאלכוהול היא כבר הרסנית – גם מבחינה פיזית וגם בהיבטים משמעותיים נוספים.

פגיעה קשה בכבד

אלכוהול עלול להוביל לפגיעה קשה בכבד, אחד האיברים החשובים ביותר בגוף האדם. ישנו קשר ישיר בין כמות האלכוהול הנצרכת מדי יום לבין הסיכון למחלת כבד – 50 גרם אלכוהול ביום מגדילים את הסיכון פי שניים (בהשוואה לאדם שאינו אלכוהוליסט) ואילו מכורים לאלכוהול שהצריכה היומית שלהם היא 100 גרם כבר נמצאים בסיכון גבוה במיוחד – פי 5 מהרגיל – לפתח מחלת כבד.

מחלת כבד עלולה להתפתח לכדי שחמת הכבד – מחלה כרונית חמורה ומסכנת חיים מפני שהיא מונעת מהכבד למלא את התפקיד הקריטי שלו בגוף, סינון רעלים מהדם. הפסקת הצריכה של המשקאות המשכרים יכולה להציל את הכבד ולכן מומלץ להגיע אל מרכז גמילה פרטי מאלכוהול

קשיים בעיכול ושלשולים

התמכרות לאלכוהול וצריכת כמויות גדולות של חומר זה משפיעה גם על המעיים ועל כן על מערכת העיכול. האלכוהול נספג בדפנות המעיים והופך אותן לרגישות יותר. כתוצאה מכך הן מתקשות לספוג ויטמינים ומינרלים חיוניים ולכן עלולים להיווצר חוסרים תזונתיים וכן קשיים בעיכול. תופעה נפוצה נוספת היא שלשול.

סיכון מוגבר לחלות בסוגים שונים של סרטן

אלכוהול, ובמיוחד בכמויות גדולות מאוד, מגדיל במידה ניכרת את הסיכון לחלות בסוגי סרטן שונים. בין השאר ישנם מחקרים שמצאו קשר בין אלכוהוליזם לשכיחות סרטן הוושט, סרטן הגרון, סרטן הכבד וסרטן הקיבה. הסיבה לכך היא שבמהלך פירוק אלכוהול ע”י גוף האדם הוא הופך לחומר בשם אצטאלדהיד. האצטאלדהיד עלול לפגוע ב-DNA וכשיש DNA פגום מתרחשים בגוף תהליכים סרטניים – סיבה טובה נוספת לחפש מרכזי גמילה מאלכוהול במרכז ולמצוא את הכתובת הנכונה לשינוי המציאות.

פגיעה קוגניטיבית

התמכרות לאלכוהול מובילה לירידה חדה ביכולות הקוגניטיביות ובפרט בזיכרון. למעשה אלכוהוליזם הוא אחד מגורמי הסיכון להתפתחות דמנציה. אגב, יש מחקרים שמראים כי גם צריכה מתונה של אלכוהול עשויה לפגוע ביכולות הקוגניטיביות, כשבין השאר ממצאי בדיקות MRI הראו שהנפח של ההיפוקמפוס (אזור במוח שאחראי בין השאר על הזיכרון) הולך ויורד ככל שצורכים יותר אלכוהול.

נטייה להתנהגות אלימה

כמויות גדולות של אלכוהול משבשות את שיקול הדעת של האדם ומובילות בלא מעט מקרים להתנהגויות אלימות – קטטות רחוב, פגיעה פיזית בקרובי משפחה ועוד. במקביל ישנו קושי הולך וגדל לתפקד ולשמור על המסגרות הנורמטיביות (עבודה, משפחה, חברים וכו’), ואילו הגוף זקוק לכמויות הולכות וגדלות של אלכוהול עקב העבודה שהוא מפתח סבילות לחומר. התוצאה: הסיכון להתנהגות אלימה עולה – ולכן חובה לבצע גמילה מאלכוהול וסמים מוקדם ככל האפשר ולא לדחות זאת.

שיקום אמיתי

המפתח המרכזי לשיקום אמיתי – בין אם מדובר על מכון גמילה מאלכוהול, מסמים, מכון גמילה מהימורים, מתרופות וכו’ – הוא טיפול בשורש הבעיה. לאחר שמושלם ניקוי הגוף מאלכוהול, תוך התייחסות לתסמינים הפיזיים (שעלולים להיות קשים ולכן מחייבים השגחה צמודה של צוות מיומן), חובה לפנות אל הפן הרגשי ואל הגורמים והנסיבות שהובילו להתפתחות ההתמכרות. רק כך אפשר להבטיח שהאדם יישאר נקי ולא יתפתה לחזור לצרוך אלכוהול, ולאבד שליטה, זמן קצר אחרי היציאה ממכון הגמילה.