ייעוץ ללא תשלום
077-7010717 ✆
054-6575777 ✆
ייעוץ ללא תשלום
077-7010717 ✆
054-6575777 ✆

5 טיפים שימושיים להורים שחושדים שלילדים שלהם יש התמכרות שהם מנסים להסתיר

לצערנו בשנים האחרונות לא מעט בני נוער נחשפים להתנהגויות אסורות ולחומרים אסורים. רבות מההתמכרויות מתחילות בדיוק ככה – מישיבות עם חברים, התרועעות בסביבה לא טובה, מצב חברתי בעייתי ולחץ חברתי וכדומה. הורים רבים היום מרגישים כי לילדים שלהם יש מה להסתיר ולא מעט פעמים מגיעים אל מרכזי גמילה במרכז הורים אשר גילו זאת בזמן והצילו את חייהם של הילדים שלהם.

חשוב להבין כי במיוחד בגילאים צעירים, הגוף עדיין צומח וחומרים שיכנסו אליו ישפיעו עליו באופן מהותי מאוד. לא משנה אם מדובר באלכוהול, קנאביס או אפילו הימורים. כל התמכרות בגיל הנערות יכולה להפוך להרגל רע שישפיע על חייו של אותו נער לנצח, התמכרות שתשפיע עליו גם מבחינה נפשית וגם מבחינה פיזית.

אז מה עושים אם אתם חושבים כי הילדים שלכם מסתירים התמכרות מסויימת? הנה כמה טיפים מאת מכון גמילה מאלכוהול וסמים שיעזרו לכם.

1. הכנה מוקדמת

היום ילדים ובני נוער נחשפים להתנהגויות מזיקות כבר בגיל צעיר. לכן חשוב מאוד לשוחח איתם גם בגילאים צעירים, להסביר להם על ההשפעה של ההתמכרויות השונות, לתת להם תשובות לשאלות שישאלו מסקרנות, לתת להם כלים להתמודד עם לחץ חברתי ולהדריך אותם כבר מגיל צעיר כך שכשהם יגדלו יהיו להם הרבה יותר כלים להתמודדות.

2. היו קשובים

כהורים, מקרים בהם הילדים מתמכרים לחומרים אסורים או התנהגויות רעות עלולים להיות קשים מאוד. פעמים רבות ההורים לא יודעים כיצד להתמודד עם ההתנהגות השונה של הילד שלהם, ומתנהגים בדרך שדווקא מרחיקה את הילד מהם וגורמת להעצמה של ההתמכרות. במקום זה, היו קשובים לילד, תנו לו לדעת כי יש לו דלת פתוחה אצלכם, שמעו את הסיפורים שלו, הכירו את החברים שלו ואפשרו לו להזמין אותם אליכם הביתה. ככל שתהיה לילד “דלת פתוחה” יותר אצל ההורים, כך יהיה קל יותר לזהות מצבים כאלו. הורים כאלו לא מעט פעמים מגיעים אל מרכז גמילה מקנאביס ומהתמכרויות בכלל לאחר שהילד בעצמו סיפר להם כי הוא מרגיש שיש לו בעיה.

3. פקחו את העיניים

לא מעט הורים בטוחים כי “לי זה לא יקרה”. כהורים, אנו מאמינים בחינוך שלנו ובטוחים שבבית שלנו לא יקרו מקרים כאלו, והרי אנחנו נותנים לילד שלנו הכל אז למה שיתמכר לחומרים אסורים או יסבול ממקרה של התמכרות להימורים? חשוב להבין כי בסופו של דבר לא הכל תלוי בהורים, ופעמים רבות ילדים שהם ממש מלח הארץ נפלו להתמכרויות קשות מאוד. לכן היום הורים חייבים להיות ערניים ולשים לב לכל סימן קטן, ולדעת להגיש לילד את העזרה הדרושה לו.

4. ערבו גורמים מקצועיים

גם אם אתם רק חוששים אך עדיין לא בטוחים בכך, ערבו גורמים מקצועיים בעניין. תוכלו לפנות אל יועצים פרטיים, אל מרכז גמילה פרטי מאלכוהול והתמכרויות אחרות, רופא המשפחה או כל גורם אחר שיוכל לתת לכם סיוע ולהדריך אתכם כיצד לנהוג. אל תנסו להסתיר את הבעיה, ההסתרה הזו עלולה רק להחמיר אותה. לא משנה עד כמה אתם הורים טובים, במקרים כאלו גורמי מקצוע הם הכתובת הנכונה ורק הם יוכלו לסייע לכם להתמודד ולמצוא את הדרך הנכונה לסייע לילדים שלכם.

5. צרו התערבות

אם הילדים לא מוכנים להודות, התערבות משפחתית או מקצועית יכולה לעזור מאוד. לעמת את הילד עם ההתנהגות שלו, שישמע מהסביבה שלו מה הם חווים בשל ההתמכרות שלו, עד כמה הוא משפיע עליהם, ולאפשר לו להבין את חומרת המצב וחשיבות הטיפול.